2005 Faculty Yaz Okulu
Paylaş » 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını FaceBook'ta paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını Twitter'de paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını Google'de paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını Delicious'ta paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını Digg'de paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını MySpace'de paylaş
 

Ciddi astroloji öğrencileri,
Faculty of Astrological Studies'in her yıl Ağustos ayında Oxford Üniversitesi Brasenose College'da düzenlenen Yaz Okuluna katılın! Üniversitenin tarihi ortamında gerçek bir astroloji ziyafeti bu.

Başlangıç düzeyinde ya da ileri seviye konular yanında konuk astrologların sunumları, size çok farklı kapılar açacak. Faculty'nin elli yılı aşan deneyimi ve alanındaki birikiminden yararlanın. Yaz okulu hakkında bilgi almak ve kayıt için http://www.astrology.org.uk/pages/learn_astrology/summer_school.htm

2004 Yaz Okulundan İzlenimlerim

Biz astrologlar için “Zaman” neredeyse gözümüz, kulağımız. En küçük nüanslara duyarlıyız. Geçtiğimiz günlerde, Oxford Brasenose College’da düzenlenen, Faculty of Astrological Studies’in Yaz okuluna giderken o kadar ilginç olaylar yaşadık ki, burada size yaz okulunun kendisinden mi, yoksa bu tür  gerçek ve gerçeküstü arasında gidip geldiğimiz “rastlantılardan”? mı söz edeceğimi şaşırıyorum.

          

Söze yaz okulundan başlamalı. Kaldığımız okul 11. yüzyılda inşa edilmiş olan Brasenose College, gerçek adını, Brasen Nose’dan yani kapısında asılı duran pirinçten yapılmış bir “gargoyle” burnundan almış ! (gargoyle: yarı keçi, yarı insan görünümünde, özellikle Gotik mimaride rastlanan – örneğin Paris’te Notre Dame kilisesi – yaratıklar, bu tasvirlerin orman tanrısı Pan’la ilişkisi var ve pagan kültürün bir mirası) Kolejin altında, ayaklarımızın altında içinde 6 milyon kitap bulunan bir kütüphane var. (Radcliffe Camera’dan giriliyor) Francis Bacon, Elias Ashmole ve dönemin okült sanatlarla iç içe olmuş pek çok zatı bu okulda okumuşlar. Tanışma toplantısında, okulun kuruluş haritasına göz attık. Haritada Yükselen 6 derece Yengeç, ve o sırada transit olarak 5 derece Yengeç’te duran Venüs, 6. derece Akrep’te duran Güney Ay Düğümü ve 6 derece Balık’ta duran Uranüs arasında su elementinde büyük bir üçgen gerçekleşmekteydi. Güzel bir rastlantı, bu uluslararası katılım içinde, ABD’lilerden sonra en fazla olan grup biz Türklerdik, ülkemizin yükselen Yengeç burcunun bu derecelerin üzerine düştüğüne şaşmamak gerek. Uluslararası grupta, Ingiltere dışında en büyük katılım ABD’den geldi, Hollanda, İtalya, Norveç, Portekiz ve diğer ülkelerden katılımcılarla bir astroloji mozayiki gibiydik.

Faculty bu yıl Robert Hand, Geoffrey Cornelius, Joyce Hoen, Liz Greene, Melanie Reinhardt ve pek çok konuşmacıyı konuk etti. Geoffrey Cornelius’un sunduğu Astroloji ve Kehanet, “Moment of Astrology” kitabı gibi muhteşem ve beynimizi zorlayan cinstendi. Modern Astrolojinin üzerine kurulu olduğu objektif zaman ilkesinin aslında ne kadar zayıf bir temel olduğunu gördük. Astroloji’yi çok kabaca iki bölüme ayırabiliriz: Doğal Astroloji (Natural) doğa olaylarını ve dünyasal gelişmeleri inceleyen ve objektif bir zamana dayalı Astroloji, ikincisi ise zaman boyutunu kıran, lineer mantığın ötesine geçen Kehanet Astrolojii (divinatory ya da judicial) Açıkçası, son yıllarda kafamı kurcalayan benzer bir konu için (transit Uranüs Merkür’ümün üzerinde dolaşırken) Ekim ayında bu kez Kent Universitesi’nde yapılacak olan Imaginary Cosmos konferansına gideceğim.

        

Faculty Yaz okulu Astrobil’den öğrenciler açısından da son derece verimli geçti. Yapılan dersler yanında, kahve aralarında sohbetler, yeni arkadaşlıklar dersler kadar ufuk genişleticiydi.

Yaz okulu öncesinde, birkaç gün Londra’daydık. Faculty’den öğretmenim Fiona Griffiths bizi evine, akşam yemeğine davet etti.

       

Londra’dayken Lilly’ye de bir iade-i ziyaret yapmak istedik. Zira Lilly bizim pek çok klasik astroloji derslerinde, normal şartlar altında hiç kendiliğinden kapanmayan ışıklarımızı açıp açıp söndürüyordu. Evet hayret edebilir ya da bir rastlantı diyebilirsiniz. Birkaç dersimizde Lilly’yi konuk ettiğimizi düşünüyoruz. Adını andığımızda yaşadığımız bu olayı ona yorduk. İşin ilginci ben bu konuda bir horary sorusu da sormuştum. Soru: Gelen biri var mıydı ? Lilly miydi ? bakın hem soru haritasını, hem de bizim Londra’daki Lilly iade-i ziyaretimizin haritasına bir göz atalım:

Gelen biri var mıydı ? Lilly miydi ? 12 Temmuz 2004, saat 12:49, Istanbul

     

Her zaman olduğu gibi bu soru haritasında yükselen burç, yöneticisi ve almuteni soru soranı, yani beni açıklıyor. Yükselen Terazi “ilişkiler”le ilgili bir konuya işaret etmekte. Yöneticisi Venüs İkizler burcunda ve 9. evde. Soruyu sorduğum sırada aslında bir yazı yazmakla meşguldum. Yazım felsefi düşüncelerle (9. ev) ilgili idi. Venüs yükselen burca üçgen açı içinde ve ben de, yazıya ve düşüncelere kendimi kaptırmış, akıcı bir durumdaydım. Peki Astroloji’de ruhlar dünyasını hangi ev gösterir? 12. ev  Bu ev karmik geçmişi, bedenlenmemiş alanı da temsil eder. 12. evde Başak burcu var  ve yöneticisi Merkür. Merkür 13 derece Aslan’da ve yükselen burç çizgisiyle (soruyu soran) partil sekstil içinde yani “o anda” arkadaşça “iletişim” (açı) içerisinde. Venüs ise (soranın signifikatörü) 12 derece İkizlerde, Merkür’le tam bir derece sonra (1 ay, soru 12 Temmuz’da sorulmuştu, biz 12 Ağustos’ta Lilly’i ziyaret ettik!) sekstil açı oluşumu tamamlanacak (perfection) Kısaca biz O’na doğru gidiyoruz.

                        

Haritada Ay Boğa burcunda yücelme konumunda ve metafiziki açıklayan 8. evde duruyor. (4. 8. ve 12. evler görünmeyen ruhsal fenomenlerle ilişkilidir) Ay’ın Boğa burcunda olması beni dürtüklemişti zira Lilly Boğa burcundandı ve hemen Astrobil’den arkadaşım Güneş Aksan’a telefon açtım. Lilly’nin haritasına beraber baktık heyecanla. Konu Astroloji ile ilgili olunca, aklıma Astroloji noktasına bakmak geldi. Bu noktanın formülü Asc+Uranüs-Merkür’dür. Haritada Astroloji noktası 6 46 Boğa burcuna düşüyor ve bu nokta 8. evin girişindeki kuzey ay düğümü üzerinde, Uranüs’le de sekstil açı içinde. Aynı nerede, Lilly’nin haritasında ise Merkür ve Uranüs’ün tam orta noktasına (Merkür 4 derece Boğa-Uranüs 10 derece Boğa) düşmekte. Lilly bize Astroloji kanalıyla konuşmaktaydı (Merkür) Işıkların yanıp sönmesi, Uranüs! İnanılması güç bir rastlantı değil
mi ?

Bu haritada 12. evin hemen girişinde Jüpiter de durmakta. Jüpiter iyicil bir gezegen olarak ruhun benefik doğasını açıklamakta ve bir sonraki haritayla da ilişki yaratıyor.

Gelelim Lilly’i ziyaretimiizin haritasına. Lilly bir süre Londra’da Strand’te yaşamış ve yaşadığı evin (şimdi olduğu yerde başka binalar var) bulunduğu bölüme geçtiğimiz yıl Westmister belediyesinde bir plaket konulmuş. Üzerinde usta astrolog bu alandaki evde yaşadı yazmakta. 

    

Biz de bu anı plaketini bulmak, Lilly’nin peşinde olmaktan mutluluk duyduk ve sonunda internetten de faydalanarak, bu yere ulaştık ve saatlerimize bakmayı da ihmal etmedik: 12 Ağustos 2004 saat 11:25 am, Londra. Aşağıda bu haritayı görebilirsiniz.

    

Yine Terazi burcu yükseliyor “ilişkiler” Bu haritanın Astroloji noktası 16 derece Koç burcunda, 7. ev girişi üzerinde (ilişkiler!) Yükselen yöneticisi Venüs ve hemen yanında Ay Yengeç burcunda 9. evde. Biz 9. evde yani yolculuklar evindeyiz ve mutluyuz, ayrıca gelmeden biraz önce karnımızı doyurmuştuk (Ay-Venüs Yengeçte 9. evde, yurtdışında yolculukta karnı tok, mutlu ve geçmişi anıyor!)

Eğer bu haritada Yükselen burç/Tepe noktası ortanoktasına bakacak olursak (bu ortanokta yer ve zamanın, yani Asc ve MC’nin, hangi olaylar üzerine odaklandığını açıklar) 7 17 Başak burcunda olduğunu görürüz. Haritaya dikkat edin, Merkür (12. evin yöneticisi) Fortuna (şans noktası) nerede ? 8 derece Başak burcunda, hemen bu noktanın yanı başında birleşiyorlar. Güzel bir şans! Venüs-Uranüs ve Güney ay düğümü arasındaki üçgeni İlişkiler-Astroloji ve Geçmiş olarak birbirine bağlayabiliriz. Lilly kendini yine Astroloji aracılığıyla gösteriyor. Biz astrologlar gökyüzüne öylesine otomatik bir frekansla kendiliğinden odaklanıyoruz ki tüm semboller kendilerini zahmetsizce sergiliyorlar, bir astrolog bu ilginç rastlantıları ?? görebiliyor.

Herşey bir yana, bu güzel yolculuk 9. evin tüm canlılığını, ufuklarının genişliğini önümüze getirdi. Eğitim, hareket, yolculuk, bilge kişiler ve heyecan. Önümüzdeki dönem 9. evin konularına çok daha fazla vurgu yapacak. Zira ISAR Journal’ına dünya astrolojisi köşesi,  ve yaz okulunun yanı sıra ISAR ve AA konferansları da sırada bekliyor. Lilly ile ruhun ölümsüzlüğünü hissetmek de cabası. 

         

       

 
Paylaş » 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını FaceBook'ta paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını Twitter'de paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını Google'de paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını Delicious'ta paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını Digg'de paylaş 2005 Faculty Yaz Okulu yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2023 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency