Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde İlm-i Nücum (Astroloji) ve 18. yüzyılda Osmanlı Sarayı'ndaki Rolü isimli tezini yazarak ikinci bir yüksek lisans yapan R. Hakan Kırkoğlu danışman astrolog, eğitmen ve yazar olarak kırk yılı aşkın bir süredir ülkemizde Astroloji’nin ön safında yer almaktadır. Şu anda uluslararası bir astroloji organizasyonu olan ISAR'ın Exam Chair görevindedir.

Makaleleri değişik dillere çevrilen, uluslararası konferanslara konuşmacı olarak katılan Kırkoğlu 1988 yılında ITU İşletme Mühendisliği Bölümünden lisans, 1991 yılında ise Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünden yüksek lisans derecesi kazandı. 1993-2000 yılları arasında bankacılık sektöründe Hazine, Araştırma ve Finansal Kurumlar bölümlerinde görev aldı. 2000 yılında bankacılığı bırarak full time olarak Astroloji’ye yöneldi.

1991 yılında ülkemizde ilk psikolojik yaklaşımlı Astroloji kitabını, Astroloji Zamanları’nı yazan R. Hakan Kirkoglu 1997 yılında, Londra’daki Faculty of Astrological Studies’in sınavlarında birinci gelerek Diplomasını Cordelia Mansall Veritas Award’la beraber almıştır. 2009 yılına kadar Faculty’nin ülkemiz temsilcisi ve uzaktan eğitim görevlisi olan Kırkoğlu ilk defa 1999 yılında Ingiliz Astroloji Derneği tarafından Plymouth Üniversitesi’nde düzenlenen Tutulma Konferansına davet edilmiş, burada Türkiye-AT ilişkileri üzerine bir sunum yapmıştır. 2003 yılında ise ISAR’ın temsilcisi olarak (International Society for Astrological Research) Los Angeles’ta yapılan konferansta Ortadoğu’da savaş ve barış döngüleri ve Arap noktaları adlı iki sunum yapmıştır.  2005 yılında  ISAR Chicago ve  Ingiliz Astroloji Derneği (AA of GB) York konferanslarında sunumlar yapan Kırkoğlu, ardından 2006 başında Avustralya Astrologlar Federasyonunun (FAA) Melbourne'de düzenlediği 16. uluslararası konferasına katıldı.  2008 yılında Denver, Colorado, ABD'de yapılacak olan Birleşik Astroloji Kongresi'nde (UAC 2008) Dünya Astrolojisi Koordinatörü olarak görev aldı. 2009 yılında Chicago'da yapılan ISAR konferansına katıldı. 2012 yılında New Orleans'ta yapılan UAC'a core speaker olarak katıldı. Bu süre içinde Varşova, Arizona, Oxford (AA of GB) ve Belgrad'ta sunumlar yapan  Kırkoğlu 2018'de Cihcago'da yapılacak UAC'a seçildi.

Yazıları İtalyanca, Almanca, Fransızca, Rusça, İngilizce ve Çek diline çevrilmiştir.

Kırkoğlu bir grup arkadaşıyla birlikte, 2000 yılında Astroloji Birliği Derneği (Astrobil) kurdu.  1999 yılında başlattığı eğitim çalışmalarını 2005 yılından itibaren Göklerin Bilgeliği Okulu adı altında üç yılı kapsayan bir sertifikasyon programına dönüştürdü. Kırkoğlu düzenli olarak seminerler vermekte ve öğrencileri ile atölye çalışmaları yapmaktadır.

Milliyet Gazetesi’nin de Astroloji yazarı olan Kırkoğlu, ülkemizde ilk defa Astroloji’nin üniversite çatısı altında yer almasını sağladı.

1999 yılından bu yana Astroloji çalışmalarında sadece günümüze kalan bilgilerle yetinmeyerek klasik eserlerin incelenmesine ve daha fazla değerlendirilmesine yönelen Kırkoğlu'nun Göklerin Bilgeligi adlı kitabı 2005 yilinda Dogan Kitap tarafindan yayinlanmistir.

Kırkoğlu İngilizce, İtalyanca konuşabilmekte ve eski Türkçe bilmektedir.

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2024 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency