Önemli bir tarihi döneme giriyoruz
Paylaş » Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını FaceBook'ta paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını Twitter'de paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını Google'de paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını Delicious'ta paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını Digg'de paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını MySpace'de paylaş
 
Jüpiter-Satürn kare dönemine giriyoruz
R. Hakan Kırkoğlu

Jüpiter-Satürn döngüleri sosyal, ekonomik ve siyasi dengeleri ve değişimleri anlamak için önemli bir astrolojik göstergedir. Şimdi içinde bulunduğumuz bu dönemde bu iki gezegen arasında büyüyen bir kare açıya tanık olacağız. En son birleşme hala aklımızda, 21 Aralık 2020’de, Pandemi sürecinde, Saka burcunun 0 derecesinde gerçekleşmişti. Şimdi yaşayacağımız kare açı ise, bu dönemin en keskin, meşgul ve yorucu geçebileceği, yeni temellerin atılacağı bir kriz dönemine benziyor. Dolayısı ile bu süreçte (2024 Ağustos, 2024 Aralık ve son olarak öncü burçlarda 2025 Haziran) dünyanın dingili pek çok açıdan yerinden çıkacak gibi gözüküyor.

2020 Aralık’ta başlayan Kova burcundaki birleşim sosyal konular, özgürlükler, kurallar ve teknolojinin sosyal hayatımızı şekillendirmesi açısından önemli idi. Kuşkusuz pandemi sosyal alanda, ekonomide ve kaynakların kullanımında yepyeni bir dönem başlattı. Bu sinodun uzun vadeli sonuçlarını önümüzdeki yıllarda da görmeye devam edeceğiz. Özellikle Jüpiter-Satürn üçgeninde (2026-27) ancak şimdi bu kare açıların ilk ikisi İkizler-Balık arasında değişken burçlarda gerçekleşiyor. 2025 Haziran’daki ise öncü Yengeç-Koç arasında olacak ki anladığımız kadarı ile 2025’e kadar yaşanacak dengesiz ve değişken koşulların artık bir sonuca doğru evrilmesine yardımcı olacak.

Ancak ilk iki kare açı (2024 Ağustos ve Aralık) Jüpiter’in zayıf olduğu ancak Jüpiter tarafından dispoze edilen Balık burcundaki Satürn’ün yoğun baskısı altında (overcoming) geçecek. Jüpiter ortak noktası doğal olarak inançların, ideolojilerin ve sosyal/ekonomik kaynakların ne ölçüde problemli, kısıtlayıcı ve çatışmalı bir süreçte ilerleyeceğini gösteriyor.
Örneğin dünyada dini konular ekseninde yaşanan ideolojik çatışmalar (Ortadoğu’da Filistinlilerin büyük bir yıkıma uğratılması), Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa’da iktidarı artık iyice ele geçiren aşırı sağ ve yabancı düşmanı siyaset, ABD’de yozlaşma ve liderlerin çapsızlığı, kısaca dünyanın her yerinde artan sert ve toleranslı olmayan tutumlar (ayrıca şu anda içinde olduğumuz Güneş/Mars Akrep döngüsü: şiddet, acımasızlık, aşırılık) öyle gözüküyor ki dünya ekonomisini büyük bir daralmaya götürebilecek bir sürece girdiğimizi göstermekte. Konuyu dağıtmamak için diğer önemli döngülerden bahsetmiyorum bile (yaklaşan satürn-Neptün birleşimi 2026 Şubat)

Tekrar şu ana dönecek olursak, 20 Ağustos 2024’te gerçekleşecek olan Jüpiter-Satürn’ün karesinin ilki ayrıca  içinde savaş gezegeni Mars’ı da barındırıyor. Mars Jüpiter ile birleşirken Satürn ve Venüs ile gergin bir t-kare oluşturmakta. Örneğin Ankara için bakıldığında bu birleşimin tam da yükselen burç üstünde olduğunu görüyoruz. Dolayısı ile askeri gelişmeleri, terörü ve yıkıcı faaliyetleri öne çıkarabilecek pek çok eğilim söz konusu. (İkizler ayrıca ülkemizin gizli düşmanlarını gösteren 12. Evinde yer alıyor) Genel olarak bu karenin artan bölünmeler, iletişimde, görüşmelerde çatışmalar, ulaşım, ticaret (problemleri) ve kuşkusuz inançlar ve ideolojiler alanında büyük bir gerginliği anlattığını söyleyebiliriz. Bu karenin 19 Ağustos’taki dolunay ile iyice tetikleneceği aşikar.


2024 sonunda, Aralık’ta yaşanacak ikinci karenin ise Aslan burcunda geri giden Mars’la (yine Mars) eş zamanlı gerçekleşeceğini görüyoruz. Bu kez Jüpiter ve Satürn Yay burcundaki Merkür’ü etki alanlarına alıyorlar. Yay’da Merkür benzer şekilde ideolojik, dini ve uluslararası çapta görüşmelerin, fikirlerin ne kadar kırılgan ve dengesiz koşullar içerebileceğini açıklıyor. Zira hem Jüpiter hem de Merkür detriment durumda karşıt duruyorlar. Bu süreçte Mars-Plüton karşıtlığını da gözden kaçırmamalıyız.

2025 Haziran’daki son Jupiter-Satürn karesi ise yanına Neptün’ü de almakta. Zira bu dönemde Satürn Neptün ile henüz birleşmese de bir süreliğine Koç burcuna ilerlemiş olacak. Bu son karenin döngü olarak Rusya’nın koşulları ile de yakından ilişkisi var. Satürn-Neptün döngüleri tarihte pek çok kez Rus siyasi tarihi ve sosyal gelişmeleri ile paralel önemli olaylara işaret etmekte. Dolayısı ile, kısaca söylemek gerekirse, Jüpiter-Satürn karesinin sonuncusu dünyanın politik atmosferinde ve süregelen savaşlar çerçevesinde yepyeni koşulların filiz vermeye başlayacağı bir dönemi, önemli sonuçları temsil ediyor olacak.
 
Paylaş » Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını FaceBook'ta paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını Twitter'de paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını Google'de paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını Delicious'ta paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını Digg'de paylaş Önemli bir tarihi döneme giriyoruz yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2024 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency