2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji
Paylaş » 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını FaceBook'ta paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını Twitter'de paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını Google'de paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını Delicious'ta paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını Digg'de paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını MySpace'de paylaş
 

2024 Yaz Okulu

Hem temel astroloji bilgisi olanlar, hem de ileri seviyedeki öğrenciler için Helenistik astrolojide derinleşme

Helenistik astrolojinin temel eserlerinden Carmen Astrologicum ve Kitab el Mevalid’i inceleyeceğiz.

Dört dersten oluşan bu yaz okulunda Helenistik dönem astrologlarından Dorotheus’un (Dorotheus of Sidon) (M.S. 1 yüzyıl sonu, https://en.wikipedia.org/wiki/Dorotheus_of_Sidon) Carmen Astrologicum (diğer adı ile Beş Kitap, Pentateuch) ve Ebu Ali El Hayat’ın Kitab el Mevalid (Doğum haritası kitabı), eserleri (9. Yüzyıl, https://en.wikipedia.org/wiki/Abu_Ali_al-Khayyat) üzerinde çalışacağız.

Carmen Astrologicum eseri Omer el Taberi’nin (https://islamansiklopedisi.org.tr/taberi-omer-b-ferruhan) Arapça çevirisi ile elimize ulaşmış durumda. Helenistik astrolojinin bu temel eserini Benjamin Dykes’ın çevirisi ile İngilizce’den okuyabilirsiniz. Kitab el Mevalid’in İngilizce çevirisini James Holden yapmıştır. (AFA, 1988)

Carmen Astrologicum’da
Bu kitap (5 kitap) farklı konulara ayrılmış durumda ve ilk iki bölümde doğum haritasına ilişkin konuların yer aldığını görüyoruz. Kişinin yetiştirilmesi ve hayat şartlarının kalitesi, düşük bir profilden mi yoksa kolay şartlardan mı geldiği, annenin, babanın durumu, onların hayatı hayatındaki şartların nasıl gelişeceği, kişinin şansının kısmetinin, statüsünün olanakları, evlilik, çocuklar ve tüm bu temaların astrolojik açıdan ele alınma durumları yer alıyor. Hayatın bu alanlarındaki durum ve gelişmeleri anlamak için Dorotheus üçlü yöneticiliğin kullanımına özellikle önem vermekte.

 3. ve 4. bölümlerde ise zamana dayalı, öngörüm teknikleri inceleniyor. Kişinin yaşam uzunluğuna göre değerlendirmeler, riskli zamanlar, kısmi asaletler üzerinden yapılan işlemler (klasik astrolojide bu her zaman öncül bir konu olmuştur), Güneş dönüşü haritalarının transit olarak ele alınması, profeksiyonlar ve transitler, son bölümde ise seçim ve saat astrolojisine (horary) yönelik bilgiler yer alıyor.

Kitab el Mevalid'te
Ebu Ali el Hayat’ın Kitab el Mevalid’i Helenistik döneme ait son eserler arasındadır. Bu kitapta Dorotheus’un etkileri fazlası ile dikkat çeker. Bu kitapta doğum haritasını ilgilendiren başlıklar detaylı şekilde incelenmektedir. Kişinin hayat enerjileri, şansı, zenginliği, evlere ait konular, gezegenlerin burçlarda ve evlerdeki durumları 50 başlık altında düzenlenmiş durumdadır. Kitap özellikle üçlü yöneticiler, noktalar ve yöneticilerine özel bir önem vermektedir. Evlere ait konu başlıkları çerçevesinde pek çok hayat alanı (anne-baba, kardeşler, evlilik, meslek, çocuklar, vb.)

Yaz Okulu’ndaki derslerimizde bu eserlerde gündeme gelen bilgilerin farklı örnekler üzerinden işleyeceğiz. Böylece Helenistik astrolojide ele alınan temel unsurları derinlemesine inceleme fırsatı bulacaksınız. Biz bu derslerde doğum haritası ve öngörüm tekniklerine olan bölümlere odaklanacağız. Dört dersin ilk ikisi doğum haritası üzerinden kişinin önemli hayat konuları, diğer ikisi ise öngörüme yönelik teknik konular (profeksiyonlar, Güneş dönüşü haritaları ve transitlerin birlikte kullanımı) üzerinde olacak.

Bu derslere kimler katılabilir ?
Bu program tüm astroloji öğrenenlere açıktır ancak temel astroloji bilginiz olması gerekir. Temel astroloji bilgisi olanlar, Göklerin Bilgeliği Okulu’nda 1. Sınıfı tamamlamış öğrencilerimiz ilk iki derse katılması önerilir.
3. ve 4. dersler ise ileri seviyede yer alan öğrenciler için uygundur. Bu öğrencilerin tüm dört derse de katılması önerilir. Okulumuzda 2. ve 3. sınıfta olan öğrencilerimiz ve tüm mezunlarımız.

Ne zaman ?
Dersleri online Zoom üzerinden aşağıdaki tarihlerde saat 20:00-22:45 arasında, 2.5 saat şeklinde yapacağız. 

1. Ders 27.7.2024, Cumartesi
2. Ders 31.7. 2024, Çarşamba
3. Ders 5.8.2024, Pazartesi
4. Ders 9.8.2024, Cuma

Katılım ücreti
Katılım ücreti 4 ders için 3.500 TL (KDV dahil), Sadece 1 ve 2. dersler ya da 3. ve 4. dersler için 2.500 TL’dir.

Kayıt için lütfen ödemenizi aşağıdaki hesap numarasına yaparak dekontunuzu ofis.kirkoglu@ gmail.com adresine göndererek teyit ediniz.

DÖRT ELEMENT YÖNETİM DANIŞMANLIĞI LTD. ŞTİ
Banka : Denizbank - Suadiye Şubesi
Hesap Sahibi : Dört Element Yönetim Danışmanlığı Tic. Ltd. Şti
Hesap No: 818549
Şube Kodu: 9260
IBAN No : TR04 0013 4000 0008 1854 9000 03
DEKONTUNUZU mutlaka ofis.kirkoglu@ gmail.com adresine e-posta ile gönderiniz.

Bu yapılan dersleri 9 Eylül 2024 tarihine kadar yeniden izleyebileceksiniz.

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

 
Paylaş » 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını FaceBook'ta paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını Twitter'de paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını Google'de paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını Delicious'ta paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını Digg'de paylaş 2024 Yaz Okulu: Helenistik Astroloji yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2024 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency