2020 Kış mevsiminde neler var ?
Paylaş » 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını FaceBook'ta paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını Twitter'de paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını Google'de paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını Delicious'ta paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını Digg'de paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını MySpace'de paylaş
 
Kış haritasında neler var ? (Ankara için)

İlk bahar’a kadar gündeme gelen temalar

R. Hakan Kırkoğlu

2020’nin sonunda Jüpiter ve Satürn Saka burcunda birleşirlerken, yani “büyük birleşme” gerçekleşirken, Güneş de Oğlak burcuna ilerliyor. Yılın en karanlık günlerinden geçiyoruz. Sanki zamana yeni tohumların atıldığı günlerden geçiyoruz.Ankara’ya göre işte bu Kış mevsimi haritasında Doğu ufkunda Koç burcu yükselmekte. Mars da Koç’ta. Haritanın köşeleri oldukça aktif durumda. Güneş de Merkür ile birlikte, MC ile birleşiyor. Liderliği ve yönetimi ilgilendiren konuların güçlü biçimde ön planda olabileceği aylardayız. Bu boynuzlu burçlar (Koç ve Oğlak) hırs ve mücadeleyi temsil ederler. Yükselen Koç inisiyatif kullanmayı, gerekli hissediyor ise daha girişken ve cesur davranmayı temsil eder. Böyle bakıldığında 1. Evdeki Mars’ın çok dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Jüpiter (zafer) noktası bile Mars’ın üzerinde duruyor. Mars (cesaret) noktası ise komşularla ilgili 3. Evde görülmekte. Mars aynı zamanda kendi kısmi asaletinde görülmekte. Çok dikkat çekici bir Mars bu dönemde askeri konuları, çatışmaları ve teyakkuza geçme durumunu anlatmakta.


Merkür ise (3. ve 6. evlerin yöneticisi) 10. Evde Güneş’le birleşmekte. Bu görünüm de sınır komşularla görüşmelerin, diyalogların genel olarak iletişimin ön planda ve kritik olacağını göstermekte. Merkür’ün güney deklinasyonunda sınır ötesi (out of bounds) kaldığını görmekteyiz. Bu daha dengesiz ve pek yardımcı olmayan diyaloglara ve görüşlere neden olabilir. Hatta Merkür (gereklilik) noktası bile Dsc’ın tam üstünde, 7. Evde duruyor. Diplomasi ve diyaloglar önemli bir çerçeve çizmekte, Venüs’ün yükselenle uyumu bazı uyum zeminleri yaratabilir ancak Venüs düşen bir evde olduğu için bunun pratiğe dökülmesi ve gerçekleşmesi oldukça afaki gözüküyor.

Bu haritada gelecek şeyler ya da ruh noktasının yine Oğlak’ta 10. Evde olduğunu görüyoruz. Siyasi gerçeklerin, sorumlulukların en üst sınıra ulaştığı, yönetim ve devletle ilgili gelişmelerin çok daha dikkat çekici hale geldiği bir dönemdeyiz. Satürn ise Saka’da, 11. Evde, Jüpiter ile birleşmekte. Bu görünüm yeni reformların, siyaset sahnesinde yenilikler, yeni koşulların, yeni figürlerin sahneye çıkması anlamına gelmekte. Mecliste ve politik alanda Yeni rüzgarlar esmekte. Sosyal alanda daha farklı bir atmosfer şekilleniyor. Reform ve akılcılık iyice önem kazanacak. Mantık devreye girebilecek. Zaruretler bunu gösteriyor. Yükler noktası ise 6. Evde Başak’ta. Devlet’e, memurlara, sağlığa ve çalışanlara ilişkin konular en büyük yükleri ve sorumlulukları oluşturmakta. Nitekim Merkür de (6. Ev yöneticisi Güneş ile birleşmekte). Sağlık ve spesifik olarak Kovid-19’un getirdiği sorunlar ve krizlerin aşılması gerekiyor.

Halk ise (Ay) 12. Evde izole durumda görülüyor. Hatta Neptün ile birleşmiş durumda olması daha dağınık ve karmaşık durumlara işaret. Halk 12. Evde hapis. Şans noktası da 4. Evde, halk ve şartları, maddi koşullar eve, güvenliğe, toprağa odaklı görülmekte. Balık burcundaki Ay çaresizlik ve pasif durumda olma konumunu öne çıkarmakta. Ay maalesef Mars’ın kısmi asalerinde durmakta ve Mars aynı zamanda 8. Evi de yönetmekte. Bu da sağlık ve bedensel konulara olumsuz yansımakta. Mars genel olarak ateşli hastalıklara işaret eder ve haritada da 1. Evde (8. Evin yöneticisi olarak) duruyor.

En son Güneş tutulması Yay burcunda 23 derecede gerçekleşmişti. Ay’ın bu derece ile partil açı içerisinde olması halkın sağlığını ilgilendiren hassasiyetleri ve bu konunun yurtdışı ile doğrudan bağlantılı olduğunu görüyoruz. Tutulma ülkemiz haritasında da 6. Evde, sağlık, hizmet ve çalışanlarla ilgili alanda olmuştu.

Ülkemiz haritası ile bir arada ele alındığında, 10. Evde Oğlak’ın olması bu süreçte hükümeti, yönetimi ve liderliği ilgilendiren alanda açık düşmanlık ve muhalefetin ağırlık bir yeri olacağını, ülkemizin kendini iddialı şekilde ortaya koyacağını, gelecekle ilgili beklentilerde belirli kriz ve korkuların öne çıkacağını, bu alanlarda reformları, ülke güvenlik ve toprak konularına özel bir önem verileceğini, kendi kaynak, güven ve gücümüze odaklanmanın yararlı olacağını görmekteyiz.

Satürn ötesi gezegenleri de eklersek;
Bu dönemde Neptün’ün Güney bendinde, Ay’la birleştiğini görüyoruz. Yay’da, 9. Evdeki Güney ay düğümü uluslararası planda, görüşler, bakış açıları ve farklı ideolojilerin yıpratıcı olduğunu, inançlar yönünde, görüşler yönünde ayrışmanın ağır bastığını ve pek de akılcı ve mantıklı olamayan itilimlerin, ideallerin, hassasiyetlerin yaşandığını göstermekte. Bu durum uluslararası görüşmeleri, denizlerle, sınırlarla ilgili konuları daha bulanık hale getirmekte.

Uranüs Boğa’da, 2. Evde yer alırken, tepe noktası ve Güneş’le uyumlu görülmekte. Ekonomik kaynaklar ve TL’nin değerini ilgilendiren konularda değişiklikler, yeni uygulamalar, yaklaşımlar gündeme gelebilir. Ancak TL’nin değeri çok daha istikrarsız ve riskli hale de gelebilir. Uluslararası konular, yabancılar bu alanda en etkileyici faktörlerinden birisi olabilir.

Haritada 10. Evde duran Pluton 1. Evdeki Mars ile partil kare içinde duruyor. Yönetim üzerinde baskı ve zorlayıcı koşullar, çekişmeler, halkı da içine alabilecek şiddet ve acımasızlık içeren durumlar gündeme gelebilir. Yönetsel alanda bir ölüm-kalım teması dikkat çekmekte.
 
Paylaş » 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını FaceBook'ta paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını Twitter'de paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını Google'de paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını Delicious'ta paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını Digg'de paylaş 2020 Kış mevsiminde neler var ? yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2023 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency