Yeni Astroloji
Paylaş » Yeni Astroloji yazısını FaceBook'ta paylaş Yeni Astroloji yazısını Twitter'de paylaş Yeni Astroloji yazısını Google'de paylaş Yeni Astroloji yazısını Delicious'ta paylaş Yeni Astroloji yazısını Digg'de paylaş Yeni Astroloji yazısını MySpace'de paylaş
 

Artık Yeni Astroloji adını verdiğim bu bakış açısında, doğum öncesi güneş tutulma ve yeniay/dolunay haritalarının kişisel haritalarımız kadar önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. 2010’da yazdığım Ruhun Yolculuğu kitabında, doğum öncesi tutulmaların getirdiği temaları örneklerle açıklamaya çalışmıştım. Kitabın son bölümünde, bu haritalarla ilgili daha fazla detay verdim.

Bu yazıda, tutulmalardan çok (onların önemini zaten oldukça vurgulamıştık) doğum öncesinde gerçekleşen yeniay ya da dolunay haritalarına bakacağız. Doğum haritanızdaki Ay’ın konumuna bağlı olarak, doğum öncesinde ya bir yeniay ya da dolunay var. Haritalarında Ay’ı büyümekte olanlar (Ay’ın Güneş’in ötesindeki burçlarda olma durumu) en son gerçekleşen yeniay haritasına, Ay’ı küçülmekte olanlar ise dolunay haritasına bakmalılar. Bu haritalar nelere işaret eder ?

En son Güneş Tutulması haritası daha çok geniş kapsamlı temalara, ruhun seçimleri yönündeki konulara işaret ederken, doğum öncesindeki yeniay/dolunay haritası kişiliğimizi nasıl sergilediğimiz, kendimizi nasıl ortaya koyduğumuzla ilgili önemli bilgiler içerir. Bu haritayı sanki bir yükselen burç gibi düşünebiliriz. Özellikle yeniay/dolunay haritasının yükselen burcu kişinin takındığı tavır hakkında önemli ipuçları verecektir. Kuşkusuz bu haritalardaki yükselen burcun, natal haritada hangi eve düştüğüne ayrıca bakılmalı zira, örneğin yeniay/dolunay haritalarındaki yükseleniniz, natal haritanızda 6., 8, ya da 12. eve düşüyorsa, kendinizi ifade ederken, ilgili temaları daha fazla zorlanarak ortaya koyuyor olabilirsiniz.

Yeniay/dolunay haritalarının bütününe bakılmalı. Bu haritalar tıpkı üzerimize giydiğimiz elbiseler gibidir. Bizi amaçlarımıza götüren kaynaklarımızı, kullandığımız araçları gösterir.

İşte bir örnek, müteveffa Amy Winehouse’ın doğum öncesi yeniay haritası Başak burcunda gerçekleşmiş ve bu haritada Aslan burcu yükseliyor. Winehouse’un imajına bakarsanız, aslında onun yükselen İkizler’den çok güçlü bir Aslan imajı çizdiğini farkedebilirsiniz. (Özellikle saçlar :) ) Yeniay haritasının yükseleninde ayrıca seksi  Venüs ve Mars da duruyor.


Venüs’ün 5. evdeki Neptün’le akıcı üçgen açısı parlama ve karizma sunuyor. Bir şarkıcı ve söz yazarı açısından bu oldukça dikkat çekici bir konum. Aynı zamanda yeniay haritasının 5. evinde (sahne, yaratıcılık, aşk, zevkler) yer alan Jüpiter/Uranüs birleşimi orijinal, heyecanlı ve çarpıcı ögeler sunmakta. Yeniay haritasındaki yükselen Aslan, natal haritada ise 3. evde yer almakta. Bu ev zihnimizi, sözleri ve yazıyı, iletişimi açıklar. Yeniay haritasında 2. evdeki Başak yine yeteneklere ama aynı zamanda hassasiyetlere de işaret etmekte. Retro Merkür’ün Neptün’le olan karesi hayal gücünü harekete geçirdiği gibi, aşırı hassasiyet, sinirsel problemler ve sağlık temasını da vurgulamakta. Ayrıca haritanın bir gece haritası olması bu zayıflığı arttırmakta.Benzer şekilde, yeniay haritasının tepe noktasında Koç burcu yer almakta. (Liderlik, mücadele, birincilik) Pluton ise IC ile birleşmekte. Bu onun hedeflerinin öne çıkmak olduğunu ama aynı zamanda, daha derinde,  ilişkiler yönünde öğrenmesi gereken mücadelelerin de olabileceğini göstermekte. 5. evdeki Neptün’ün MC ile olan üçgen açısı sanatsal yaratıcılığını kanalize edebilmesi açısından önemli imkanlar getirmiş. (Neptün’ün Merkür’le ilişkisi yanında) Diğer yandan bu üçgen açının, Venüs’le birlikte, ateş elementinde büyük bir üçgene dönüştüğünü görmekteyiz. Büyük üçgen, 1. 5. ve 9. evler arasında doğuştan gelen ifade yeteneğine işaret eder. Bu yetenekler kuşkusuz sanatı ve sahneyi içine almakta. (Venüs-Neptün)

İkinci bir örnek olarak, seri katil Ted Bundy’nin yeniay haritasına bakalım. Bu haritada Saka burcunun yükseldiğini görüyoruz. Yöneticisi Satürn ise Pluton’la birlikte Aslan burcunda, 7. evde duruyor. 7. ev karşımızdakini açıklar. Bu ev ilişkilerle yakından ilgilidir. İlginç olanı, yeniay haritasının yükselen burcu Saka, doğum haritasında da 7. eve düşmekte. Yeniay haritasında Saka yükselenin yöneticisi Satürn, düşük olduğu Aslan burcunda yer almakta. Doğal olarak bu durum onun ilişkiler cephesindeki sorunlarını, sevgi eksikliğini ve sürekli bir beraberlik içerisinde olma isteğini anlatmakta. Aynı Satürn’ün yeniay haritasında ay düğümleri ve Mars’la da yakın açı ilişkisi içerisinde olduğunu görüyoruz.Nitekim aynı Mars natal haritada da 5. evde, güney ay düğümü ile birleşmekte. (5. ev aşk, zevkler) Öyle gözüküyor ki, yeniay haritasındaki heyecan arayan, tutkulu özellikler onu özellikle ilişkiler cephesinde son derece hareketli ama aynı zamanda bir o kadar yıkıcı kılmakta. Aslan burcunda yanyana duran Satürn/Pluton böyle bir güç isteğini anlatmakta. Nitekim aynı birleşim natal haritada da yükselen burçta görülmekte.

Aslında tüm bunlardan, gerek güneş tutulması, gerekse yeniay/dolunay haritalarının birbiri ile iletişim içerisinde olduğunu ve bu haritalarında anlattığı temaları anlayabilmek için birbirleri arasındaki tema paralelliklerini incelemek gerektiğini görüyoruz. Natal haritamız tek başına çalışmıyor, onu tamamlayan başka haritalar da var. Eğer bu haritalardaki dinamikleri ele almazsak, aslında natal haritada verilen ipuçlarının neye dayandığını farkedemeyiz. Bu nedenle, bir harita ele alınırken, mutlaka tutulma ve yeniay/dolunay haritalarının bir arada ele alınması büyük bir fayda sağlamakta.

Yeniay/dolunay haritaları, doğum saatini bilemediğimiz kişilerin hayata bakış açıları hakkında bilgi edinmek için de kullanılabilir. Bu onun gerçek doğum haritası olmamakla birlikte, kendini nasıl ifade ettiği konusunda önemli ipuçları verecektir.
 
Örneğin aşağıda Beşar Esad’ın doğum öncesi dolunay haritasını görüyoruz. (Doğum tarihi 11 Eylül 1965)Bu haritada özellikle yükselen Aslan’a dikkat ediniz. Haritanın tepe noktasında ise Koç var. Akslardaki ateş ögesi liderlik etme motivasyonunu ve bakın çıkma arzusunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Buna ek olarak, yükselen burcun yöneticisi Güneş, Uranüs ve Pluton ile de birleşmiş ve Mars/Neptün birleşimi ile de açı içerisinde duruyor. Bu açılar onun liderlik ederken, ortaya koyduğu baskıcı ve aynı zamanda gizli yöntemleri (Neptün, zehirler, gazlar) ne kadar kolay kullanabildiğini açıklamakta. 

R. Hakan Kırkoğlu

 
Paylaş » Yeni Astroloji yazısını FaceBook'ta paylaş Yeni Astroloji yazısını Twitter'de paylaş Yeni Astroloji yazısını Google'de paylaş Yeni Astroloji yazısını Delicious'ta paylaş Yeni Astroloji yazısını Digg'de paylaş Yeni Astroloji yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2023 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency