Okulumuzun Sınavları
Paylaş » Okulumuzun Sınavları yazısını FaceBook'ta paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını Twitter'de paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını Google'de paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını Delicious'ta paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını Digg'de paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını MySpace'de paylaş
 
Bu yıl okulumuzda sınavlar 4 Haziran günü yapılıyor.

Temel Bilgiler Sınavı saat 10:00’da başlayacak ve 150 dk sürecektir. İkinci sınıfa ilerlemek isteyen öğrencilerimiz ya da bilgilerini ölçmek isteyenler bu sınava girmelidirler.  Eğer önümüzdeki dönem okulumuzda eğitim almak ve seviyenizi ölçmek istiyorsanız, bu sınava girmelisiniz. Bununla ilgili olarak e-posta gönderiniz. E-posta için tıklayınız. Temel Bilgiler Sınavı ile ilgili bir örneği aşağıda bulabilirsiniz.

Aynı gün, ikinci sınıf öğrencilerimiz üç ayrı sınava girecekler. Bu sınavların sırası aşağıdaki şekilde olacaktır:

Hesaplama 14:00-15:00
Astronomi  15:15-16:15
Astronomi/Astroloji Tarihi   16:30-17:30

Proje aşamasındaki öğrencilerimiz, eğer notlarını 70/100’e yükseltmek istiyorlarsa, bu sınavları yeniden almalıdırlar. Bu yıl Yorumlama Projelerinin son teslim tarihi 3 Haziran 2011, saat 17:00’dir.

Göklerin Bilgeliği Okulu

 

ÖRNEK   Temel Bilgiler Sınavı  2011
Tarih,  Süre 150 dakika

1. Aşağıdaki olgu, durum ve ifadeleri birebir olacak şekilde, karşılarında yer alan astrolojik göstergelerle birleştiriniz. Not: Daha fazla sayıda gösterge verilmiştir.
(15 puan)

Örnek
(1) Duygusal reddedilme      (a) Ay-Satürn karşıtlığı  Yanıt: 1-a

 (1) Düşüncelerde karmaşa      (a) Mars Balık’ta 
(2) Bağımsız anne                   (b) Venüs 9. evde
(3) Olumlu beklentiler              (c) Merkür-Venüs birleşimi
(4) Denizde şiddet                   (d) Ay Yay’da
(5) Baba eksikliği                    (e) Terazi 12. evde
(6) Manipüle eden anne            (f) İkizler 8. evde
(7) Cömert baba                     (g) Venüs-Neptün karesi
(8) Yakın çevreyi kontrol etme  (h) Uranüs 4. evde
(9) Engellenmiş duygular          (i) Venüs 5. evde
(10) Gizli ortaklıklar                 (j) Neptün 1. evde
(11) Ailede başkaldırı               (k) Satürn 6. evde
(12) Zihinsel krizler                  (l) Merkür – Neptün karesi
(13) Aşkta keyif                       (m) Güneş Akrep’te
(14) Garip zevkler                    (n) Jüpiter 11. evde
(15) Kronik hastalıklar              (o) Güneş – Neptün karesi
                                               (p) Ay-Pluton birleşimi
                                               (q) Güneş –Jüpiter birleşimi
                                               (r) Satürn 3. evde
                                               (s) Ay-Satürn karesi
                                               (t) Neptün 4. evde

2. Aşağıda verilen metinde boş bırakılan yerlere uygun olabilecek astrolojik göstergeleri (ev, gezegen ,burç ya da kombinasyonları ve/veya aralarındaki açıları) yazınız (10 puan)

Öbür dünyadaki hayat (12. ev)  konusunda hayal kurmaktan kendini alamıyordu. Öldüğünde (8. ev) insanın kendisini oluşturan elementlere dönüşeceğinden emindi. Ama dizginleyemediği bir istek (Mars) , onu ölümden sonra bir tür hayat aramaya zorluyordu (                   ).  Bu nedenle ölümlü ruh ile ölümsüz tin arasındaki anlaşılması zor tezat kafasında bir saplantı (                     ) haline gelmişti. İşte bu yüzden, piskopos  (            )       vekilinin akıllıca sorusu - - daha önce Tanrı’nın hava, toprak, ateş ve sudan başka bir şey olmadığını söylemiştin: Bu ruhlar nasıl oluyor da Yüce Tanrı’ya geri dönüyor? – her zaman cevap vermeye, tartışmaya, ( Merkür kare Mars) dereden tepeden konuşmaya o kadar hazır olan Menocchio’yu susturmuştu. Hiç kuşku yok ki, tenin dirilmesi ona anlamsız ve savunulamaz bir şey gibi geliyordu: “ Hayır efendim, Kıyamet Günü’nde, bedenimizle (        ) birlikte dirileceğimize (                      ) inanmıyorum. Bu bana imkansız geliyor, çünkü eğer dirilsek, bedenlerimiz gökyüzünü ve yeryüzünü doldurur: “Yüce Tanrı da bedenlerimizi akılla  (                  ) görür, tıpkı bizim gözlerimizi kapatıp bir şey yapmak istediğimizde, onu kafamıza ve aklımıza yerleştirip sonra da o akıla görmemiz gibi”. Cehenneme gelince, bu da papazların bir icadı gibi geliyordu.: “İnsanların barış (                 ) içinde yaşayabileceğinin vaaz edilmesi hoşuma gidiyor ama cehennem hakkında vaaza gelince, Pavlus şöyle diyor, Petrus böyle diyor, yani bence bu bir ticaret, (               ) diğerlerinden daha çok bilen şey bilen insanların icadı”. Gerçek cehennemin burada, yeryüzünde olduğunu vurgulamaya çalışarak “Kitabı Mukaddes’te okuduğuma göre” diye ekledi. “Davud Mezmurları Saul tarafından kovalanırken yazmış” Ama daha sonra Menocchio kendisiyle çelişkiye (            ) düşerek, endüljansların (“iyi” olduklarını düşünüyorum) ve ölüler için edilen duaların “çünkü Tanrı birisine küçük bir nimet (              ) veriyor ve onu biraz daha aydınlatıyor” geçerliliğini kabul etti….

Peynir ve Kurtlar, Carlo Ginzburg, Bir 16. Yüzyıl Değirmencisinin Evreni, Metis, 1996

3. Aşağıda verilen haritanın Ay fazını ve sadece Yükselen burç derecesi, Pluton’la ilişkisini ve  bu fazın gerçelkleştiği evleri de dikkate alarak, kişinin hayatına getireceği temaları özetleyerek anlatınız.  (25 puan)

 
3. Bu soru üç aşamalı bir değerlendirme gerektiriyor. ( Toplam 40 puan)

Aşağıdaki haritada Merkür-Uranüs-Neptün arasındaki üçgen, apeksinde Venüs bulunan bir uçurtma kalıbı oluşturmaktadır. 

a) Önce hava elementinde meydana gelen bu üçgenin bulunduğu evlere göre kişinin hayatına neler getirebileceğini tartışınız. (10 puan)
b) Ardından,  12. evde, Koç’ta yer alan apeks Venüs’ü de ele alarak yorumunuzu genişletiniz.  (10 puan)
c) Son olarak, Venüs’ün içerisinde olduğu Satürn apeksli T-kare kalıbını söz konusu uçurtma kalıbı ile birlikte ele alarak, yaratabileceği yapıcı ve zorlayıcı dinamikleri özellikle iş ve özel hayatı çerçevesinde anlatınız.  (20 puan)

 

 

3. Aşağıdaki haritanın tipini ele alarak, söz konusu harita tipinin getirdiği temalara ait kısa bir değerlendirme yapınız. (10 puan)


 

 

 

Başarılar

 
Paylaş » Okulumuzun Sınavları yazısını FaceBook'ta paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını Twitter'de paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını Google'de paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını Delicious'ta paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını Digg'de paylaş Okulumuzun Sınavları yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2022 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency