Ankara'nın Yıldızları
Paylaş » Ankara'nın Yıldızları yazısını FaceBook'ta paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını Twitter'de paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını Google'de paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını Delicious'ta paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını Digg'de paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını MySpace'de paylaş
 

Dün, 24 Nisan günü hafta sonu için Milliyet'e gönderdiğim yazı.

29 Nisan 2007  Pazar Yazısı

Ankara’nın yıldızları

Önümüzdeki dönem ülkemize neler getirmekte ? Mayıs ayında Ankara için aktif hale gelen yıldızlara baktık. İşte birkaç ipucu!


Bu yazıyı yazarken, AKP cumhurbaşkanlığı için adayını henüz açıklamadı. Belirsiz bekleyiş sürmekteydi. Ancak cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı tarihlere bakarak, ortaya çıkabilecek tablo hakkında bazı öngörümlerde bulunmak istiyorum. Belki bu satırları okurken, öngörümün hiçbir değeri kalmayabilir, ancak astrolojik sembolizmin açıklayıcı gücüne de değinme imkanı bulacağız. Ayrıca ileriye yönelik bazı değerlendirmeler yapacağım.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin gerçekleştirileceği dönemde, Ankara için Güneş’le birlikte yükselen yıldız ve Güneş doğarken, batan yıldızın anlamları üzerinde duracağım. Eski Mısırlılar bu konuma ulaşan yıldızların etkisinin günün enerjisi üzerinde etkin olacağını söylerlerdi. Bu dönemde, 6-24 Mayıs tarihleri arasında Güneş’le birlikte yükselen yıldızın, Balık burcundaki El Rişa adlı yıldız olduğunu görüyoruz. Bu yıldız, iki yöne gitmekte olan, yani maddi dünya ile manevi dünyaya yönelen, iki ayrı yöne bakan balıkları birbirine bağlayan kordondaki düğüme işaret etmekte. Belki hatırlayacaksınız, ülkemizin astrolojik haritasında da Balık özel bir önem sahip. Haritanın tepesinde Balık burcu yer alıyor ve ülkemiz göksel sembolizm açısından da iki dünyayı, Doğu ile Batı’yı birbirine bağlıyor. El Rişa yıldızı iki farklı kavramı, iki farklı bakış açısını ya da felsefeyi bir araya getirmekle ilişkili. Bu bir araya getiriş aynı zamanda daha gelişmiş bir bakış açısı ve ya da içinde bilgelik taşıyan bir sentez yaratma gücüne sahip. Kısaca Balık’ın materyalist ve ruhsal değerleri bir araya getiren gücüne karşılık geliyor. Ülkemizin özel konumu açısından bu yıldız Doğu ile Batı’yı bir araya getirebilecek bir kapasiteye işaret etmekte. Özellikle bu olay çerçevesinde düşünüldüğünde bu dönemde, El Rişa yıldızının dikkat çekmesi daha fazla önem kazanmakta.

Kadına ait konular

Bu dönemde, Güneş doğarken batan yıldız konumunda ise, Bereniçe’nin saçları (Coma Berenice) takımyıldızında, Diadem yer almakta. Diadem kadının, dişil gücün fedakarlığı anlamını taşımakta. Bu yıldızın adı aynı zamanda kraliyet tacı anlamına gelmekte ve feminen güce işaret etmekte. Gerçekte bu yıldızın enerjisi kişisel zafer ya da gücü değil, daha çok sessizce ve arka planda çalışan kişileri tanımlamakta. Diadem hem fedakarlığa hem de bu fedakarlığın taşıdığı güce işaret etmekte. Yıldızın enerjisinin içine dişil gücü alması oldukça ilginç. Kraliçe Berenice’nin saçları adını taşıyan bu takımyıldızın mitolojik hikayesinde de, kadının saçları koruma gücüne, dişil güce karşılık gelmekte.

Önümüzdeki aylarda, özellikle Ağustos ayından itibaren, ülkemizin 2007-2008 yılı temalarını gösteren haritasında da kadına ait konuların ön plana çıkacağı görülmekte. Bu haritada kadını temsil eden Ay ve Venüs gezegenleri, Uranüs ve Jüpiter’le büyük bir kare içinde görülmekte. Uranüs ve Jüpiter yeniliği, reformları temsil eder ancak büyük kare aynı zamanda içinde büyük bir gerginlik taşıyan açmazları ve düşünsel alanda kısır döngüleri, ikilemleri ve kısır tartışmaları da anlatmakta. Yılın ikinci yarısında bu temaların çok fazla dikkat çekeceği anlaşılmakta. Olasılıkla, toplumda daha fazla tartışma olan, üniversite ve hukuki konuların içiçe geçebileceği, dengelerin sürekli değiştiği bir döneme doğru gitmekteyiz. Bu haritada Terazi burcunun ve yanan yolun yükseliyor olması, iç işlerinde denge kurulabilmesi için çok çaba sarfedileceğini göstermekte. Terazi aynı zamanda tek başına değil, koalisyon şeklinde hareket eden güçleri de temsil edebilir, ya da en azından halkın karar verme aşamasında oldukça ikilemde kalacağı durumların ortaya çıkacağını anlatır. Bu kararsızlık ister istemez kadına ait konuları da kapsayacak.

 
Paylaş » Ankara'nın Yıldızları yazısını FaceBook'ta paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını Twitter'de paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını Google'de paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını Delicious'ta paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını Digg'de paylaş Ankara'nın Yıldızları yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2022 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency