Atölye Çalışmasından
Paylaş » Atölye Çalışmasından yazısını FaceBook'ta paylaş Atölye Çalışmasından yazısını Twitter'de paylaş Atölye Çalışmasından yazısını Google'de paylaş Atölye Çalışmasından yazısını Delicious'ta paylaş Atölye Çalışmasından yazısını Digg'de paylaş Atölye Çalışmasından yazısını MySpace'de paylaş
 

Zaman yöneticileri Atölye Çalışmasından

9 Aralık’ta gerçekleştirdiğimiz çalışma katılımcılar açısından şimdiye kadar hiç bilmedikleri ancak kullanımı açısından son derece önemli sonuçlar getiren bir konuya adım atmalarını sağladı. Bu çalışma sayesinde hayatta belirli dönemlerin, belirli gezegenlerin hakimiyeti altında olduğunu, karşılaştırıldığında transitlerin ancak tetikleyici bir unsur olarak ele alınabileceği görüldü. Çoğu zaman transit etkilerin beklendiği gibi çalışmadığını görebilirsiniz. Benzer bir transit, değişik zaman yöneticileri altında farklı sonuçlar getirir. Eğer bir Satürn dönemindeyseniz, gerek transitlerde, gerekse Güneş Dönüşü haritalarında Satürn’ün konumuna çok daha dikkatli gözlerle bakmak gerekir.

Atölye çalışmasının ilk saatlerinde üçlülerin (triplicities) hayatın üç dönemi olarak nasıl etkin hale geldiklerini gördük. Gerek yükselen burcun üçlüleri (çevresel şartlar, ortam) gerekse haritanın ışığının yöneticileri (Gündüz haritalarında Güneş, gece haritalarında Ay) kişinin görünürlüğü, başarısı, dikkat çekmesi ve hayattaki performansı açısından dikkat çekici bilgiler verir.

Daha sonra Pers kökenli olan ve özellikle Arap astrologlar tarafından kullanılan, ancak 17. yüzyılda gittikçe silikleşen bir teknik olan Firdaria yılları üzerinde çalıştık. Bu sistemde haritanın gündüz ya da geceye ait olmasına göre gezegenler ve Ay düğümleri Kalde düzeni içerisinde 75 yıllık bir döngü tamamlarlar. Firdaria yılları Güneş için 10, Venüs için 8, Merkür için 13, Ay için 9, Satürn için 11, Jüpiter için 12, Mars için 7, kuzey ay düğümü için 3, güney ay düğümü için 2 yıldır ve bu yıllara dispoze edilen, başka bir deyişle kontrol edilen yıllar adı verilir. Bu büyük firdaria yıllarının altında, yine kalde sıralaması içinde alt dönemler de yer alır. Herhangi bir firdaria dönemini değerlendirmek için, söz konusu gezegenin doğası eşliğinde, bu gezegenin haritamızdaki şartlarını, konumunu ve açılarını değerlendirilmelidir.

Aynı zamanda bu gezegenlerin astrolojik haritamızdaki evlerin üçlü yöneticilerinin özel anlamlarına da bakmak gerekir. Örneğin Venüs firdariasında Venüs'ün hangi evlerde üçlü yöneticisi olarak nasıl bir detay verdiğini inceleyebiliriz. Bu yöntemi örnekler üzerinden giderek kendi hayatımız üzerindeki yansımalarını ele aldık.

Daha sonra bir yunan sistemi olan Decennials yönteminden söz ettik.

Çalışmamızın ikinci bölümünü Profeksiyonlar ve profeksiyonların yıllık Güneş Dönüşü haritaları ile olan özel ilişkisine değindik. Profeksiyonların getirdiği yıl yöneticisi (lord of the year), profekt olan gezegenlerin natal harita üzerinde yarattıkları etkileri ve handing over olarak adlandırılan profeksiyon-natal ilişkisini ele aldık. Farklı yıllarda, profeksiyonların zaman yöneticisi olarak nasıl çalıştıklarını deneyimledik.

Bu çalışma harita yorumunda ve haritanın bir süreklilik olarak değerlendirilmesinde gezegenlerin belirli dönemlerde nasıl daha baskın enerjiler olarak ortaya çıktığını göstermesi açısından çok yararlı oldu.

Çalışmadan bazı fotoğraflar için Ferihan Diril'e teşekkürler

  


   


  


  

  


 

 
Paylaş » Atölye Çalışmasından yazısını FaceBook'ta paylaş Atölye Çalışmasından yazısını Twitter'de paylaş Atölye Çalışmasından yazısını Google'de paylaş Atölye Çalışmasından yazısını Delicious'ta paylaş Atölye Çalışmasından yazısını Digg'de paylaş Atölye Çalışmasından yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2022 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency