Avrupa'nın kimlik krizi
Paylaş » Avrupa'nın kimlik krizi yazısını FaceBook'ta paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını Twitter'de paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını Google'de paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını Delicious'ta paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını Digg'de paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını MySpace'de paylaş
 

Avrupa’nın kimlik bunalımı derinleşecek !

Avrupa önemli bir dönüşüme girmekte. Satürn 2007 yılından sonra ancak 2013 yılında yeni bir dönemin başlangıcına işaret edecek ve şu anda girmekte olduğumuz dönemin sorunları ancak aşılmış olacaktır


1952’de Avrupa Kömür ve Çelik Birliği ile başlayan, 1958’de Avrupa Ekonomik Topluluğu haline dönüşen ve 1 Kasım 1993 tarihinde Avrupa Birliği haline gelen toplum projesi önümüzdeki yıllarda daha derin bir kimlik bunalımına girebilir.

Bu tarihe göre, Brüksel için AB haritası’nda Aslan burcu yükselmekte. Astrolojik açıdan şaşırmamak gerekir zira olgunlaşmayı, gerçekleri ve sorumlulukları açıklayan Satürn gezegeni önümüzdeki Temmuz ayında Aslan burcuna, diğer bir deyişle, AB haritasında yükselen burca doğru ilerlemeye başlayacak.
Yükselen burç bir ülke haritasında o ülkenin vatandaşlarını, kimliğini,  vatandaşların genel tutumunu ve sağlığını açıklar. Şimdi AB için yeniden kimlikler üzerinde ciddi biçimde düşünme zamanı geliyor. Satürn depresif kılar, daraltır ve soğutur. Satürnsayesinde zor da olsa olayları tüm çıplaklığı ile görebiliriz.

Ancak Satürn AB’nin  yükselen burcundan geçerken, Neptün de 2005-2007 arasında 7. evden, alçalan burçtan geçmekte. Yükselen burcun karşısında, alçalan burç karşı tarafı, ortaklıkları, anlaşmaları, diplomasiyi, diğerini, aynı zamanda açık  düşmanlıkları da açıklar. Neptün dağıtan, şaşırtan, karmaşaya ve belirsizliğe yol açan, Satürn’ün tam tersi enerjilere işaret eder. Satürn elle tutulur olanı, Neptün ise hayali ve sanal olanı açıklar.

Tüm bunlar ne anlama geliyor ?  Satürn – Neptün karşıtlığı hayallerimizi, ideallerimizi yeniden gözden geçirmenin zorunluluğunu, hayal kırıklıklarını ve idealler yolundaki engelleri açıklar. Bu gelişmenin AB’nin kimliği üzerinde gerçekleşmesi doğal olarak AB’nin ilişkilerini,  diplomasisini de yakından değiştirmeye zorlayacaktır. Siz değişirseniz, doğal olarak karşınızdakinin de tutumunu değiştirmesi gerekir. Astrolojik göstergeler 2007 ortalarına kadar, Satürn-Neptün karşıtlığının çözülmeyeceğini anlatmakta.

Ayrıca Satürn de kendi konumuna karşı duracağı için gerçek bir krizle karşı karşıyayız.

Söz konusu karşıtlık aynı zamanda Türkiye-AB ilişkilerini de şekillendirecektir. Bu yıl Chicago ve York’taki konuşmalarımda AB’nin kimlik krizi üzerine konuşacağım. AB’nin oldukça katı ve zor bir haritası var. 7. evde din noktası üzerinde duran Satürn, 10. evde Boğa burcundaki Ay (halkın ekonomik güvene verdiği önemi açıklamakta) ve  4. evdeki Mars/Pluto ile (Birliğin temelinde paylaşım zorunlu çatışmaları getiriyor) sabit burçlarda T-kare adını verdiğimiz, Astroloji’de kronik problemlere ve mücadeleye işaret eden bir kalıp oluşturmakta.

Şimdi sıkı durun zira ülkemizin Aslan burcundaki Neptün’ü ise  bu T-karenin boş köşesini tamamlayarak, büyük kareye dönüştürmekte. Büyük kareler çözülmesi gereken büyük enerji çatışmalarını ve kilitlenmeleri açıklarlar. Bu kare sabit burçlarda meydana geldiği için kronik problemlerin işaretidir ve aşılması en zor olana işaret eder. Kuşkusuz bu durumda, Türkiye’nin üyelik arzusu ve süregelen görüşmeler AB’nin kimlik bunalımında ister istemez önemli bir mücadeleyi de beraberinde getirecektir.

Avrupa önemli bir dönüşüme girmekte. Satürn 2007 yılından sonra ancak 2013 yılında yeni bir dönemin başlangıcına işaret edecek ve şu anda girmekte olduğumuz dönemin sorunları ancak aşılmış olacaktır. Bu durumda, ülkemizin üyelik projesi  2013’ten sonra daha belirgin bir netlik kazanmaya başlayabilecektir.

R. Hakan Kırkoğlu
30.5.2005

 

 
Paylaş » Avrupa'nın kimlik krizi yazısını FaceBook'ta paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını Twitter'de paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını Google'de paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını Delicious'ta paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını Digg'de paylaş Avrupa'nın kimlik krizi yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2023 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency