Şans noktası üzerine
Paylaş » Şans noktası üzerine yazısını FaceBook'ta paylaş Şans noktası üzerine yazısını Twitter'de paylaş Şans noktası üzerine yazısını Google'de paylaş Şans noktası üzerine yazısını Delicious'ta paylaş Şans noktası üzerine yazısını Digg'de paylaş Şans noktası üzerine yazısını MySpace'de paylaş
 

R. Hakan Kırkoğlu

Geçtiğimiz günlerde, internette, bir Astroloji forumunda karşımıza çıkan soru, günümüzde Astroloji’nin köklerinden nasıl kopartılarak, ne kadar yapay bir dil hale getirildiğini gösteriyordu. Kuşkusuz soruyu soranın bu durumdan haberi bile yok. Ayrıca böyle bir soru sorulmuş olmasına bir bakıma teşekkür etmek gerekir zira şans noktasının anlamı üzerine dikkatimizi çekti.

Soruda şans noktası ile lilith’in aynı yerde olması ne gibi sonuçlar doğurabilir ifadesi yer almakta. Soruyu soran şans noktasının şansı ifade ettiği, lilith’in de kötü özellikleri nedeniyle, eğer bu iki güç aynı evde olursa, nasıl yorumlanabileceğini doğal olarak sorgulamakta.

Aslında, bu soru içerisinde pek çoğumuzun kafasındaki karışıklığı görebiliriz. Lilith’i bir kenara bırakıyorum. Zira konu bu değil ancak şans noktası maalesef Astroloji’nin günlük yaşamda son derece yüzeysel konumlandırılmasından dolayı, sanki bir tesadüf eseri ortaya çıkan olumlu bir şey gibi ele alınıveriyor ve sadece “olumlu” gibi görülen bir şey ,diğer “olumsuz” gibi görülen şeyle (Lilith’i nereye koyacağımı bilemiyorum ancak Astroloji’nin temel bir argümanı olmadığını söyleyebilirim) karşılaştırılmaya çalışılıyor.

Halbuki maalesef dilimize şans noktası olarak çevrilmiş olan noktanın (bir harita, gündüz ve gece haritası olmasına göre, Güneş, Ay ve yükselen burç dereceleri üzerinden hesap edilir, gündüz haritaları için Asc+Ay-Güneş, gece haritaları için Ay'dan hareket ederek, Asc+Güneş-Ay) temelinde bu hayatımızda yer alan “kısmet” kavramı yer alır. Bu noktaları ortaya koyan Grekler “lot” ya da kısım (part) olarak tanımlamışlardır. Zira Zodyak’taki her nokta bir kısmettir. Moiria sözü bu anlamda kişinin sahip olduğu, bu hayattan aldığı kısmetidir. Benzer biçimde monomoiria, zodyakta tek bir derecede yer alan kısmete işaret eder. Lot dilimizde de pay anlamına gelir. Borsada alınıp satılan hisseler de lot olarak ölçülür. Bu bakımdan, kelimenin özünde, bize kalan pay, ya da hayatın (Yaratıcı’nın) bize sunduğu pay, kısmet anlamı yatmaktadır. Bu noktanın Latince karşılığı Fortuna’dır.

Fortuna bu bakımdan maddi kazançların yolunu gösterir ancak tek başına maddi anlamı da yoktur. Bu nokta kişinin hayatını, bedenini, gücünü aynı zamanda ruhunu,, gizli veya açık şekilde her şey üzerindeki değeri anlatır. Bu noktanın bulunduğu burcun yöneticisi (Fortuna’nın dispozitörü ya da almuteni), bulunduğu burç ve ev, kişinin yaşamdaki yerini ve dolayısıyla ona verilen konumu da açıklayacaktır. Lütfen bu noktayı, yüzeysel biçimde şans ya da kazançla karıştırmayalım. Böyle bir karıştırma ya da yakıştırma içine girmemiz aslında, günümüzde Astroloji’nin ne kadar yüzeysel ve Yaratıcı’dan kopuk biçimde ele alındığını gösterir. Zira sadece bireyi ve bireyin özgür iradesini mutlak gerçek gibi gören bir Astroloji aslında kozmik olmaktan çıkmış,  suni, kendi köklerinin bilincinde olmayan, sadece kendine göre bir yorumlama süreci haline gelir.

Fortuna’yı size birkaç örnekle gösterelim.

Örneğin Prenses Diana’nın Fortunası Aslan burcunda ve 8. evde yer alıyor.Aslan kraliyetin burcudur. 8. ev ise miras, başkalarından ya da eş yoluyla gelebilecek alanı açıklar. Aslına bakarsanız, Diana’nın evliliği kısmetinin, tüm hayatını şekillendiren olayların temel noktalarından birisidir. Zira haritada fortuna’nın yöneticisi Güneş (Aslan) 7. evde, evlilik evindedir. Ancak Yengeç burcundaki Güneş hiçbir asalete sahip olmadığı için peregrine durumdadır ve kuşkusuz bu durum Prens Charles’a işaret etmektedir. Zira Prens Charles da annesinin (Yengeç) otoritesi altındadır. (Yengeç burcundaki Güneş’in dispozitörü Ay’dır) Fortuna’nın Jüpiter’le karşıtlığı ve diğer açıları da değerlendirilmeye katılabilir ama konudan uzaklaşılabileceği için bu detaylara değinmiyorum.

Bill Gates’in haritasında ise Fortuna Kova burcunda, yine 8. evde yer alıyor.Gates zenginliğini mühendislik, elektronik ve bilgisayar üzerine kurdu. (Kova) Ancak 8. evde yer alan fortuna bu kısmette başkalarının kaynaklarına, ortaklarına ve hisse alım satımlarına da işaret ediyor. Aynı şekilde, Fortuna’nın yöneticisi Satürn (Kova’nın yöneticisi Satürn’dür, Uranüs değildir, Uranüs kollektif bir gezegendir) Fortuna’ya göre üst durumdadır (superior) ve bu durum fortunanın değerlendirilmesinde (Athla çemberi) son derece iyi olarak değerlendirilir. Merkür’ün (aklın, ticaretin) Fortuna ile olan  üçgen açısı yine bu zenginliğin yollarını bize anlatmakta. Zira gece haritasında Merkür hava elementinin (Kova) üçlü yöneticisidir. Fortuna’nın üçlü yöneticisinin kendisi ile rahat ilişkisi dikkat çekicidir.

G. W. Bush’un haritasında ise Fortuna Akrep burcunda ve 4. evde yer alıyor.


4. evdeki Fortuna babadan gelen, ya da köklere ait, aileye ilişkin kısmetleri açıklar. Kuşkusuz G.W. Bush’un babasının onun hayatındaki rolünü yadsımak imkansızdır ve bu durum yine onun tüm hayatını şekillendirmiştir. Akrep aynı zamanda sıvılarla da, bu anlamda 4. ev yer altı zenginlikleri ile ilişkili olduğu için petrolle de yakından ilişkilidir. Akrep burcundaki Fortuna’nın yöneticisi Mars (Akrep’in yöneticisi Mars’tır, Pluto değildir, Pluto kollektif bir gezegendir) yine Başak burcundaki Fortuna’yla olumlu bir ilişki içerisindedir. (sekstil açı ve athla çemberi içinde 11. ev) Bu konum ona babadan gelen zenginliğin yanı sıra petrolden ve savaş sanayiinden (mars) gelen kazançları da açıklıyor. Bir bakıma Bush savaş yaparak zenginleşiyor.

Son olarak ülkemizin Fortuna’sına bakalım. Türkiye’nin fortunası Akrep burcunda ve 5. evdedir.5. evde gençleri, turizmi, borsayı, spekülatif konuları, eğlenceyi ve doğum oranını açıklar. Ülkemiz bu alanlarda her zaman canlılık gösterir. Turizm önemli bir gelir kaynağıdır, son derece genç bir nüfusa sahibiz, ve borsamız son derece oynak kazanç ve kayıplar gösteriyor. Yüksek bir doğum oranına sahibiz. Eğlence tarzımız da oldukça Akrep şeklinde ve eğlenirken yakıp yıkmayı da seviyor, abartıya kaçabiliyoruz. Ancak Fortuna’nın yöneticisi Mars, Terazi’de 4. evde bazı yer altı kaynaklarına da işaret etse de, fortunaya göre 12. evde kalıyor. Bu durum iç huzursuzluk, iç işleri (4. ev) ve toplumsal barış problemleri yüzünden kazançlarımızı zora sokmakta ve elde olmayan nedenler ve gizli düşmanlıklarla (mars fortuna göre 12. evde kalmakta, tüm burç ev sistemi) kendi kısmetimizi kendimiz tahrip etmekteyiz.

Sonuç olarak, hayatta hiçbir şey tesadüfi olmadığı gibi, adını şans noktası olarak verdiğimiz nokta sadece yoktan gelen bir şansı ya da kazancı göstermez, tam tersine bizim tüm hayatımız boyunca belirleyici olan, bir bakıma bu hayatta bize verilen rolü, gücü, zenginliği anlatan konuları doğrudan açıklar. Yaratıcıdan kopuk bir Astroloji düşünülemez.

Late Classical Astrology, Paulus Alexandrinus Olympiadorus
Arabic Parts, Robert Zoller

 

 
Paylaş » Şans noktası üzerine yazısını FaceBook'ta paylaş Şans noktası üzerine yazısını Twitter'de paylaş Şans noktası üzerine yazısını Google'de paylaş Şans noktası üzerine yazısını Delicious'ta paylaş Şans noktası üzerine yazısını Digg'de paylaş Şans noktası üzerine yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2023 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency