Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları
Paylaş » Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını FaceBook'ta paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını Twitter'de paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını Google'de paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını Delicious'ta paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını Digg'de paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını MySpace'de paylaş
 

Video için tıklayınız

1 Temmuz’da gerçekleşen Güneş tutulması bu dönemde Yengeç burcundaki tutulmaların sonuncusu olacak, önümüzdeki yıllarda tutulmalar İkizler/Yay ve ardından Boğa/Akrep eksenine kayacak. Ancak 1 Temmuz tutulmasının bir diğer özelliği de kendi serisinde yeni bir güney düğümü tutulması olması, bu nedenle hayatımıza katılan değişikliklere de işaret ediyor. Bu değişiklikleri aşağıda değerlendirmeden önce, tutulmanın Yengeç burcunda olmasının getirdiği temaları hatırlayalım. Bu bir güney ay düğümü tutulması olduğu için Yengeç’in gölge özelliklerini daha fazla taşımakta. Hiçbir tutulma tamamen zararlı ya da tamamen yapıcı olmasa da, güney düğüm tutulmalarında hırpalayıcı özellikler daha fazladır. Yengeç’in kırılgan, aşırı hassas ve geçmişe yönelik tutumu bu dönemde daha objektif olunmasını zorunlu kılıyor. Yaklaşık 21 Haziran’dan beri tutulmanın etkilerini görmeye başladık ve 23 Temmuz’a kadar da bu etkiler aktif durumda.Bu dönemde ailenizle, anne ve babanızla ilgili gelişmeler üzerinizde daha fazla yük oluşturuyor olabilir. Yengeç tutulmaları kişisel güvenlik ve huzur duygumuzla yakından ilişkili olduğu için, ailevi konular, duygusal bağlar zorlanabilir, kopuşlar ve bitişler gündeme gelebilir. Tam da bu nedenle, Yengeç’in karşıt burcuna bakarak neler geliştirebileceğimizi görebiliriz. Dolayısıyla bu dönemde duyguların esiri olmamak, aşırı geçmişe bağlı kalmamak tam tersine duygularımızı olgun bir yaklaşımla (bastırarak değil) ele alarak, daha yetişkin ve profesyönel bir bakış açısı geliştirmemiz gerekmekte. Sebepleri ne olursa bugünlerde bizi acıtan ve çoğunlukla elde olmayan nedenlerle aniden gündeme gelen kopuşlar, bitişler içerisinde kendi kendimize yeterlilik sağlayacak bir olgunluğu geliştirmemiz gerekmekte. Yengeç/Oğlak ekseni bir bakıma anne/baba-toplum, geçmiş-gelecek, bireysel-kurumsal dengeleri üzerine oturduğu için bu dönemde çocukcu bir yaklaşımın ötesine geçebilmeli ve daha fazla sorumluluk almaya bakmalıyız.

Nitekim, bu yeni tutulma serisinin (13 güney yeni) Satürn’le keskin bir kare açı oluşturması özellikle ilişkilerden, evlilikten ve kurumsal ortaklıklarda yaşanabilen engellere ve blokajlara, alınması gereken sorumluluklara işaret etmekte. Ancak bu hiç de kolay bir çerçevede gerçekleşmiyor zira tutulma derecesi bir yandan da Pluton’la karşıt durumda.

Bu nedenle, üzerimizde çok daha fazla dönüştürücü, hatta tehdit edici baskı hissediyor olabiliriz. Karşıt konumdaki Pluton aslında güçlendirici ve engellerle, düşmanlıklarla kas yapıcı bir görünüm sergilemekte. Kuşkusuz, bu dönemde ülkemizde seçimlerin ardından yaşanan ve yeni meclise yansıyan yemin krizini de bu bağlamda görmeliyiz. Pluton – Oğlak, Satürn- Terazi kombinasyonu içerisine adaleti, hukuku ve devleti de içine alan bir kilitlenme yaratmakta. Şüphesiz, bu tepkileri keskinleştiren ve daha başkaldırıcı diğer bir görünüm de yine tutulma ile diğerleri kadar keskin olmasa bile, Koç burcundaki Uranüs’ün kare açı içerisinde görülmesi. Gökyüzünde öncü burçlarda oluşan büyük kare (Grand cross) açı kalıbı aniden gelişen ve hızlı biçimde çözüme ulaştırılması gereken olaylara işaret etmekte. Nitekim tutulma haritasında tutulmanın 11. Evde gerçekleşiyor olması hem meclisin, hem de sivil örgütlerin ve diğer yandan da geleceğe yönelik ümit ve beklentilerin bloke edildiğini gösteriyor. Tutulmanın önündeki açının Satürn’le kare olması, Satürn’ün haritanın 10. Evindeki İkizler burcundaki Mars’la üçgen açı içinde duruyor olması daha fazla bölünme, çift durumlar ve güvenilmezlik getirmekte.

Bu dönemde aktif olan sabit yıldızlara baktığımızda, Güneş’ten önce yükselen yıldızın Belatriks olduğunu görüyoruz. Bu yıldız gölge ve negatif unsurlar taşıyan özelliklere sahip. Tutulma haritasında Güneş’in Alhena ve Facies gibi yıldızlarla paran ilişkisi içerisinde olması benzer şekilde lidere ait konulara kendinden fazla emin bir şekilde hareket etme(Alhena) ve acımasızlık (Facies) taşımakta. Toplumu temsil eden Ay ise sempati toplasalar bile dışarıda kalan, toplumdan itilmişleri anlatan Hamal yıldızı ile ilişki içerisinde. Benzer biçimde Satürn-Facies ilişkisi de inanç ya da eylemleri ile dışarıda kalanlara işaret etmekte.

Tutulma derecesine destek veren en önemli açı ise haritada 9. Evde, Boğa burcunda yer alan Jüpiter. Jüpiter hukuk ve düzenle, yargı ile yakından ilişkili bir gezegen olarak bu süreçte uluslararası ya da yabancılardan gelebilecek unsurların ya da daha pragmatik yaklaşımların işe yarayabileceğini anlatmakta. Benzer şekilde 4 Temmuz’da Venüs’ün Yengeç burcuna ilerlemesi de daha barışçıl bir atmosfer yaratabilir. Ancak bu büyük karenin sadece bloke edici şekilde çalışması gittikçe önümüzdeki dönemde daha fazla artan yeni bir (yeni tutulma serisi) problemler ağına yol açabilir.

Son olarak bu yeni tutulma serisinin özelliklerini görmek için oluşturduğu ortanoktalara bakalım:

Tutulma/yeniay=Satürn/Pluton (sert ve dönüştürücü baskı, zalimlik)=Ay/Satürn=Güneş/Satürn =Merkür/MC (yönetimi ilgilendiren kararlar)=Satürn(aşılması gereken engeller)

Kişisel bazda bakıldığında da, benzer blokajları, engelleri ve bir an önce çözülmesi gereken krizleri tutulmanın astrolojik haritanızda hangi eve düştüğüne bakarak değerlendirebilirsiniz. Bunu bulabilmek için yükselen burcunuzu 1 sayarak Yengeç burcuna kadar sayın. Örneğin yükselen burcunuz Kova ise Yengeç 6. Eve düşecektir. 6 evin konuları bu dönemde gündeminizi çok daha fazla meşgul ediyor olabilir. Kuşkusuz bu genel bir değerlendirmedir.

Evlerin kısa tanımları (Yükselen burçlara göre hangi evde)

Yengeç’e göre 1. Ev Kişilik, hayata bakış açısı, beden, sağlık, yeni başlangıçlar

İkizler’e göre 2. Ev Kişisel kazançlar, gelirler, destekler, maddi durum, para kazandıran yetenekler

Boğa’ya göre 3. Ev Kişisel yakın çevre, kardeşler, komşular, iletişim, hareket, ziyaretler, anlaşmalar, dedikodular

Koç’a göre 4. Ev Yuva, aile, kökler, geçmiş, baba, toprakla ilgili konular

Balık’a göre 5. Ev Yetenekler, yaratıcılık, aşk, çocuklar, parasal spekülasyonlar, yatırımlar

Kova’ya göre 6. Ev İş ortamı, düzen, organizasyon, zayıf düşüren hasta eden nedenler, zayıf sağlık, hizmetkarlar

Oğlak’a göre 7. Ev Evlilik, iş ortaklıkları, mahkemeler, açık düşmanlar

Yay’a göre 8. Ev Krizler, korkular, endişeler, eşten, ortaktan, ölüden gelen maddi kazanç ya da zarar, metafizik konular, ölüm-yeniden doğum

Akrep’e göre 9. Ev Uzaklar, yabancılar, entelektüel konular, akademi, üniversiteler, medya, uzun yolculuklar

Terazi’ye göre 10. Ev Şan, iyi ya da kötü şöhret, kariyer, toplum önünde olma, göze çarpma, sorumluluklar

Başak’a göre 11. Ev Geleceğe yönelik umutlar, beklentiler, gruplar, arkadaşlıklar, dernekler

Aslan’a göre 12. Ev Gizli kalan konular, yıkıcı gelişmeler, elde olmayan nedenler, korkular, yetersiz kalma durumu, kötü talih

R. Hakan Kırkoğlu 28.6.2011

 
Paylaş » Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını FaceBook'ta paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını Twitter'de paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını Google'de paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını Delicious'ta paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını Digg'de paylaş Video: Yengeç'te Tutulma ve hayatımıza yansımaları yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2022 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency