Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı
Paylaş » Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını FaceBook'ta paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını Twitter'de paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını Google'de paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını Delicious'ta paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını Digg'de paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını MySpace'de paylaş
 

Kendinden kurtulabildiğin anda,
Gizlerin gizi sana açılacaktır.
Evrenin bilinmeyen, gizli yüzü,
Algının aynasında belirecektir.

                                       -Mevlana        

2001 yılından bu yana süregelen Klasik Astroloji eğitiminde bu yıl bazı değişikliklere giderek, özgün bir program çerçevesi oluşturmaya çalışıyorum. Geçtiğimiz yıllarda Stoa felsefesi, Kehanet ve Astroloji ile bağlantıları üzerine geniş bir okuma sürecinden sonra, birikimlerimi Göklerin Bilgeliği kitabımın son bölümünde, Ne kadar Özgürüz ? başlıklı bölümde okurlarla paylaşmak istemiştim. Bu yıllar içinde, okuma alanlarım yeni noktalara uzandı. Bir yandan Spinoza (1632-1677) Muhiddin-i Arabi’nin Logos doktrini (1165-1240), Sufizm ve özellikle Mevlana daha fazla ilgimi çekerken, ister istemez Astroloji’ye bakış açımda da yeni farkındalıklar yaşıyorum.

                                                           
Astroloji yaklaşımımı tanıyanlar benim tekniklere dayanan sağlam bir alt yapıya ne kadar çok özen gösterdiğimi biliyorlar. Göklerin Bilgeliği kitabımın okurla buluşması bir bakıma kendi açımdan büyük bir rahatlama sağladı diyebilirim. Ancak gerek görüşmelerimde deneyimlediklerim, gerek kendi içsel yönelimim, belki sizin de Göklerin Bilgeliği’nde farkedebileceğiniz gibi, Astroloji’nin parçası olduğumuz dev aklın, Logos’un kavranması, tek başına Astroloji ile bakıldığında, sadece bir görüntüden ibarettir. Bizler sadece işaretleri okuyor, duvara (aklımıza) yansıyan gölgeleri görebiliyoruz. Akıl ancak Logos’un tek bir boyutla kavranabilmesine yarıyor.

                                                           
Şimdi daha fazla sorgular olduğum şeylerin, Astroloji’den ve haritadan hareket ederek, kişinin kabullenme, niyetler geliştirme, erdemli ve mutlu bir hayat geliştirebilmesi (stoa) için hayatın ruhsal yönüne daha fazla açılması olduğunu anlıyorum. Bu noktada, Astroloji bir anlamıyla sanki ortadan kalkıyor ve daha farklı bir araca ihtiyaç duyuyorum. Bilmiyorum, anlatabiliyor muyum, ancak bu şu anda ancak sezgilerim çerçevesinde ortaya koyabildiğim bir yol ayrımı.

Bu yeni geliştirmeye başladığım koza içerisinde, toparlamak amacıyla kısaca ansiyen felsefeler diyeceğim, stoa düşüncesinin, hermetizmin, sufizmin, mistik geleneklerin daha fazla içine katıldığı bir programı, klasik astroloji dersleri ile birleştirmeye çalışıyorum. Bu program Astroloji’nin sadece tekniklerle anlatıldığı derslerden ibaret değildir, katılımcıları ruhsal öğretilere, mistisizme ve ansiyen felsefelere araştırmacı bir açık yürekle katılmaya, derin düşünebilmeye ve felsefi sorgulamaya davet etmektedir.

                                                           

Program hakkında

Bu yıl başlangıç sınıfındaki yoğunluk nedeniyle Klasik Astroloji eğitim programı 10 Aralık tarihinde başlıyor. 3 Aralık Cumartesi günü başvuran öğrencilerle bir toplantı yaparak, ders günü ve saatleri üzerinde birlikte karar vereceğiz. Bu programa başlangıç seviyesini tamamlamış öğrenciler katılabilirler. Geçtiğimiz dönemlerden farklı olarak, bu yıl her hafta dönüşümlü olarak ders ve okuma saatleri yer alıyor. Dileyenler sadece okuma derslerine de katılabilirler. Aralık  ayından Haziran ayına kadar olan sürecek programda Natal Astroloji konu edilecek. Horary Astroloji bölümüne bir sonraki dönemde yer vereceğiz.

Aşağıda ders programının genel hatlarını ve okuma materyallerini bulabilirsiniz.

Okumalar:

Mistik Tradisyonlar

Ancient Philosophy Plato, Hellenistic Philosophy, Stoicism

Antik Yunan Felsefesi Terimleri Sözlüğü, Francis Peters

Robert Fludd, Western Esoterism, Utriusque cosmi, History of Macrocosm and Microcosm

Mystical Astrology according to Ibn Arabi, Titus Burckhardt

Nature, Contemplation and the One, A Study in the Philosophy of Plotinus, John Deck

Mystic Heart, Wayne Teasdall, Spirituality in Religions, The Practical Nature of the Mystical Way

Signs of the Unseen, The Discourses of Jalaluddin Rumi, Thackston

Hermetica, Hermes Trismegistos, çev. Walter Scott

Theurgy, A Treatise on Spritual Alchemy, Langford Garstin

Iambilicus, On the mysteries, life of Pythagoras, Thomas Taylor

The Sufi Path of Knowledge, Chittick

The Heavenly Writing, Divination, Horoscopy and Astronomy in Mesopotamian Culture, Franceca Rochberg


Astroloji kaynakları

Göklerin Bilgeliği, ve bu kitapta yer alan kaynaklar, Kırkoğlu

Ebu Meşar, The Abbreviation of the Introduction to Astrology, çev. Charles Burnett

Temperament in Astrology, Dorian Gieseler Greenbaum

Tetrabiblos, Ptoleme, Ashmand versiyonu, I. III. ve IV. kitaplardan bölümler

The Judgement of Nativities, Ebu Ali El Hayat

Late Classical Astrology, Paulos Alexandrinus, çev. Dorian Gieseler Greenbaum

Liber Hermetica, Hermes Trismegistus, çev. Robert Zoller

Tools and Techniques of Medieval Astrologer, Robert Zoller, I, II, III

Fixed Stars, Bernadette Brady

Program

Derslerde Göklerin Bilgeliği kitabı ana başlıklar olarak esas alınacaktır.

Bu program için ön kayıt yaptırmak üzere lütfen e-posta ile adınızı ve soyadınızı, iletişim bilgilerinizi iletiniz. E-posta için tıklayınız. Bilgi ve okuma bölümleri ayrı ayrı haftalar olacağı için sınıf mevcudu değişebilir. İki ayrı bölüm için de sınıfın 12 kişi olması bekleniyor. 

Ön kayıt yaptıranlar Aralık ayından önce kursa ait diğer detayları alacaklardır.


 

 
Paylaş » Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını FaceBook'ta paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını Twitter'de paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını Google'de paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını Delicious'ta paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını Digg'de paylaş Klasik Astroloji/Ansiyen Felsefeler Programı yazısını MySpace'de paylaş

2021`de Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
Barack Obama...
Kollektif Gezegenler...
Çin`in gelecek devrimi...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2023 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency