KKTC'de Son Koalisyon
 

KKTC’de Son Koalisyon

14 Ocak 2004'te yazıldı.

Geçtiğimiz 14 Aralık’ta KKTC’de gerçekleştirilen seçimlerde ortaya çıkan sonuç bir yandan Kıbrıs sorunun çözümü açısından baskı yaratırken, diğer yandan karşıt ögeleri de bir araya getirmeye zorluyor. Önümüzdeki günlere bir ışık tutabilmesi için dün kurulan hükümetin haritasına bir göz atmak istedim. Milliyet Gazetesi’nden ve CNN Türk’ten aldığım haberlerden Denktaş’ın koalisyon hükümetini saat 16:15 sularında onayladığı ortaya çıkıyor. Milliyet’teki haberde Denktaş’ın saat 15:30’da liderleri kabul edeceği belirtiliyordu. CNN Türk ise görüşmenin 45 dk sürdüğünü söyledi. Bu bizi 16:15’e götürmekte. Bu durumda son koalisyon hükümetinin haritası aşağıdaki gibi oluyor.

Haritada 15 derece Yengeç yükseliyor. Kuşkusuz koruyucu bir burç olan Yengeç hükümetin bir yandan defansif tutumunu da açıklamakta. Yengeç yöneticisi Ay ise Terazi burcunda ve 4. ev girişinde. Terazi ortaklıkları, koalisyonu ve anlaşmaları anlatan burçtur. Ay ise halkı ve halkın durumunu anlatır. Halk ortada, partileri 50-50 biçiminde bölmüş bir durumda ve 4. evde “Toprak” konusu üzerinde duyarlı duruyor, ayrıca yükselen burcun Yengeç olması Türkiye’nin de kararda ne kadar etkinve yönlendirici olduğunu göstermekte. Türkiye’nin Pluto’su (12 Yengeç’te) bu dereceye yakın durmakta. Pluto bu anlamda zorlama göstergesi ve Yengeç’te bu anavatan olarak çalışmakta.

Bu hükümetin siyasi iradesi ne kadar güçlü olabilir ? Bunu görebilmek için 10. eve, 10. ev signifikatörlerine, ve Güneş’e bakmalıyız. 10. evde Balık burcunun son derecesi var. Son burcun son derecesi hükümetin biten, tükenen enerjiler içinde olduğunu sembolize edebilir. Ayrıca bu derece Scheat adlı zorlayıcı sabit yıldızla da birleşmekte. Bu iyi bir işaret değil. 10. evin almuteni Jüpiter Başak burcunda hem zarar görmüş durumda, hem geri harekette hem de düşük bir evde (cadent) bir evde duruyor. Koalisyonun iktidarı tamamen başkalarının elinde. 7. evde sadece dekan asaleti alan Güneş’te iktidarın başkaları elinde olduğunu ve hükümetin adeta sadece diplomasi ve ikili görüşmeler yönünde kurulduğunu anlatmakta. Güneş’in dispozitörü Satürn’ün de zayıf olması (Yengeç’te, geri harekette ve 12. evde – cadent) alacağı desteğin de zayıf olacağını göstermekte. Ayrıca iktidarın (Jüpiter) dispozitörü Merkür yine düşük evde – cadent- ve yine zayıf durumda, hem de Acumen adlı yıldızla birleşmekte. Acumen zayıflatan saldırılar anlamına gelmekte ve hükümetin saldırıya uğrayabileceğini anlatmakta. 12. evin yöneticisinin 6. evde, 6. evin yöneticisinin 3. evde (sınırdaş komşular evi) ve 8. evin yöneticisinin de 12. evde olması yine çok huzursuz ve yıkıcı enerjilerin hakim olduğu bir koalisyona işaret etmekte. Bu durumda yeni kurulan koalisyonun Kıbrıs konusunda Türkiye’yi de zorlayabileceğini söyleyebiliriz. Jüpiter’in aynı zamanda Denktaş’ın da göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Denktaş bu signifikatörle önemli bir zaafiyet içinde ve pozitif bakma gücüne sahip değil. Sınırdaş komşu hakkında “şüphe” içinde (Başak)

Bu haritada değişimi, yenilenmeyi anlatan Uranüs Balık burcunun ilk derecesinde ve 9. evin tam üstünde yer alıyor. Yeni açılımlar yabancılar ve yurtdışı kaynaklı gelecek ve Jüpiter aynı zamanda Uranüs’ün de dispozitörü durumunda. Bununla birlikte halk (Ay)bu değişime ancak ikilemle (150 derecelik açı) bakabiliyor ya da değişimi göremiyor, kabullenmekte büyük zorluk çekiyor, nedeni (dispozitörü) Jüpiter yani Denktaş! Merkür ve Jüpiter arasında karşılıklı alışveriş var (Mutual Reception) Bununla birlikte bu MR’den çok rahat çözüm çıkması da kolay değil, zira her iki gezegen de zayıf ve zorlanmış durumda, yani zayıf durumdalar. Ancak MR olması Annan Planı çerçevesini açıklamakta. Ayrıca Merkür 29 derecede olduğu için burç değiştirecek ve Oğlak’a geçecek. Bu durumda MR de ortadan kalkacak ve Merkür’ün dispozitörü Satürn (Oğlak) olacak. Satürn ise 7. ev yöneticisi olduğu için doğrudan anlaşmaları ve uzlaşıyı zorlayıcı kılmakta, bununla birlikte, Satürn 12. evde işini iyi yapacak yani KKTC tarafını iyice köşeye sıkıştırabilecek bir durumda hem de perde arkasından. (12. ev)

Önümüzdeki dönemde önemli gelişmeler şu şekilde olabilir: Ay’ın önünde zorlayıcı açılar ve engeller var. Ay 6 10 derece sonra Satürn’le kare yapacak. Bu durumda en fazla 6 aylık bir süre verilebilir. Terazi burcundaki Ay 6 haftaya da işaret edebilir. Bu yüzden Şubat sonu ve Mart başının hükümetin başarısı açısından son derece belirleyici olacağını söyleyebiliriz. Bu tarihlerde ise Güneş Türkiye’nin haritasında 10. evden geçiyor olacak, ve hükümetin özellikle Kıbrıs’la ilgili önemli kilitleri açması gerekecek! Aynı dönemde Türkiye’nin ilerletilmiş haritasında Ay-Jüpiter-Uranüs arasında bir T-kare oluşmakta. 20 Şubat’ta gerçekleşen yeniay haritasında ise yeniay Uranüs’le birleşmekte. Bu haritada yükselen İkizler Merkür 10. evde MC ile birleşiyor ve ışıklar 10. evde durmakta. Tüm bu göstergeler bize Şubat’ın ikinci yarısında Kıbrıs sorunu açısından son derece aktif, sürprizlerle dolu bir döneme gireceğimizi de anlatmakta.

Beraberce izleyeceğiz.!


2016`da Türkiye...
2015`te Türkiye...
Mevlana:Astrolojik bir portre...
2013`te Türkiye...
2012`de Türkiye...
Neptün Balık`ta...
2011`de Türkiye...
2010`da Türkiye...
Kova`da üçlü kavuşum - Melanie...
Satürn-Uranüs Karşıtlığı- Mela...
 
Ekle
Çıkart
e-Posta adresinizi yazın
Copyright © 2003-2020 R.Hakan KIRKOĞLU Bucks - Digital Media Publishing Agency